Якщо ви вирішили встановити геліосистему для опалення свого будинку, то на перших етапах у вас напевно виникає багато питань. Головне з них – як вибрати сонячний колектор.
В останні роки ринок пропонує досить багато моделей, кожна з яких відрізняється своїми плюсами та мінусами. При вході в магазин можна зрозуміти, що вже зараз існує більше десятка виробників подібного обладнання та вибрати щось оптимальне стає серйозним завданням.
Величезну роль при виборі сонячної установки відіграватиме спосіб її застосування. Як правило, геліосистема використовується для наступних завдань:
Ви можете налаштувати геліосистему як для виконання одного завдання, наприклад, обігрів басейну, так і на кілька відразу. У тому випадку, якщо ви підбираєте сонячний колектор для комбінованого використання, слід зробити наголос на щось одне.
Якщо ви вже виділили головну мету застосування колектора, можете починати вибір конкретного типу обладнання. Колектори поділяються на вакуумні та пласкі i мають свої яскраво виражені плюси та мінуси. При цьому не можна сказати, що один з них набагато кращий за інший і потрібно використовувати тільки його. Підбираючи тип сонячного колектора, потрібно враховувати головну мету, яку він виконуватиме. Також варто зазначити, що кожен із видів сонячних колекторів має додаткові класифікації.
Так, наприклад, вакуумні сонячні колектори поділяються на кілька основних типів, що мають низку відмінностей, про які ми зараз і поговоримо. Щоб вам простіше було зробити свій вибір, проведемо порівняння найголовніших моделей. Серед них 4 типи вакуумних та один плаский сонячний колектор.
Більшість суперечок розпалюється через надто незначні деталі. Як аргументи наводяться такі показники, як ступінь реакції на сонячні промені, здатність збереження тепла і так далі. Насправді це все немає сенсу, адже кожен виробник перераховує параметри ефективності свого товару. Якщо потрібно підрахувати продуктивність сонячного колектора для тих чи інших завдань, правильним рішенням буде спиратися саме на ці дані.
Нижче наведено графік, що відображає зміну продуктивності сонячного колектора, залежно від різниці температури повітря та панелі. Під час розробки таблиці враховувалося, що сонячне випромінювання становить 1 кВт/м².
Пропонуємо провести невеликий аналіз, при якому ми спиратимемося на усереднені показники окремо взятого колектора. Так, наприклад, різниця температур теплоносія та навколишнього середовища в межах 0-30°С є ідеальною для підігріву води у басейні. При показниках від 30 до 50°С – ідеальна робота системи забезпечення гарячого водопостачання. При різниці температур 50-80°С – продуктивність сонячних колекторів дозволяє безпроблемно опалювати житлові приміщення. І остання зона, що характеризується різницею температур більш ніж на 80°С, дозволяє використовувати геліосистеми у технологічних потребах.
Такий температурний фон зустрічається далеко не в кожному куточку землі. Коефіцієнт корисної дії колектора зростає у тому випадку, коли температура подачі теплоносія знижується. З цього можна дійти невтішного висновку, що з ефективнішого використання геліосистем підходять низкотемпературные комплекси. Це може бути встановлення теплої підлоги або повне обігрів будинку.
Найкращим та максимально ефективним пристроєм для обігріву басейнів та забезпечення гарячого водопостачання став плоский та вакуумний трубчастий колектор. Ці два види обладнання показали себе з найкращого боку завдяки наявності оптичних властивостей, що покращують перетворення сонячного світла. Для опалення приміщень у міжсезоння найкраще підходить вакуумний сонячний колектор із коаксіальною колбою.
При виборі моделі сонячного колектора варто звертати увагу на величезну кількість факторів. Саме вони формують підсумкову вартість конкретного обладнання. Серед основних моментів, що впливають на ціноутворення, можна виділити такі:
При підрахунку економічної вигоди використання геліосистеми необхідно спиратися на термін експлуатації колектора у розмірі 25 років.
При виборі пристрою зверніть увагу на те, щоб виробник вказав повний перелік технічної інформації. Це допоможе вам не тільки при підборі сонячного колектора, а й у процесі його подальшого використання. В ідеальному описі продукту має бути інформація про наступні значення:
Саме ці показники дозволять розрахувати ефективність роботи системи та подальшу економічну вигоду. Якщо виробник обладнання не вказує вищенаведені дані, то не рекомендується купувати його продукцію. Дійсно якісні виробники сонячних колекторів відрізняються наявністю міжнародного сертифікату. Як правило, саме таке обладнання відповідає всім нормам та має найкращу якість виробництва.
При виборі обладнання для монтажу та встановлення геліосистеми також рекомендується читати відгуки про кожного виробника. На сьогоднішній день досить багато людей вже використовують цей вид отримання енергії і можуть зробити свої висновки. Їхні думки допоможуть зробити вам правильний вибір і згодом не мати проблем із системою, а отримувати задоволення від її використання.