Види розведення опалювальних труб

В умовах зростання цін на енергоносії, одним з найбільш привабливих способів заощадити – це встановлення більш ефективної системи опалення. Але щоб провести всі роботи правильно, потрібно знати, які види розводок опалювальних труб існують.


Розведення труб опалення


Популярні види розведення опалювальних труб

Є кілька видів розведення труб, що встановлюються у приватних та багатоквартирних будинках. Нижче представлена їх класифікація за кількістю труб та способом їхнього з'єднання.


Однотрубна. Монтаж розведення виконується так: від котла всі радіатори підключаються до головної труби трубками. З одного кінця підключається гаряча вода, з іншого — холодна. Процес нагрівання відбувається за рахунок циркуляції води у системі. Вода нагрівається, розширюється. В результаті різниці тиску в трубах, що виникла, вода починає рухатися знизу вгору, від радіатора до радіатора. Спочатку нагрівається перший радіатор, потім другий і т.д.


Двотрубна. При двотрубному способі розведення гаряча вода йде однією трубою, холодна виводиться іншою. Існує два види двотрубного з'єднання: перший - труба гарячої води (від котла) і труба відведення йдуть з одного кінця в одному напрямку, він вважається найменш ефективним, оскільки циркуляція води слабка. Другий – труба для відведення підключається до останнього радіатора (схема Тихельмана), але за такого виду побудови системи опалення, радіатор, що знаходиться на середині системи, залишається холодним.


Променева. При променевому способі розведення радіатори підключаються до казана через спеціальну приставку – розподільник. Розподільник - являє собою товсту трубку, від якої відходять менші трубки і підключаються до радіаторів. Використання розподільника дозволяє регулювати температуру батарей окремо. Однак складна, часто заплутана система підключення труб робить монтаж опалення трудомістким і витратним.


Види розводок системи опалення


Для циркуляції води трубами використовують два підходи. Перший підхід полягає у нахилі опалювальної системи, труб та радіаторів, під певним кутом. Циркуляція відбувається за рахунок різниці тиску. Інший спосіб змусити рідину рухатися трубами – встановити насос. Одна з найпоширеніших практик – використовувати обидва способи, адже існує ймовірність, що в моменти пікових навантажень взимку відключать електрику. За відсутності навіть слабкої циркуляції вода в трубах, до яких не дійшло тепло, замерзнуть.


У багатоповерхових будинках, крім перерахованого вище способу класифікації опалювальних систем, використовується поділ на горизонтальну та вертикальну розводку. Кожен вид має свої переваги та недоліки. Вибір виду розведення залежить від багатьох факторів. Основний – технічний (технологічний).


Для виконання робіт зі зміни розведення опалювальної системи у багатоповерхівках наймають підрядника. Доведеться провести великий обсяг робіт. Прийде змінювати систему опалення не в окремо взятій квартирі, а всієї будівлі. Монтаж нової опалювальної системи вимагатиме великих фізичних та матеріальних витрат.


Горизонтальна розводка

Горизонтальне розведення являє собою спосіб підключення квартир до опалювальної системи за типом дерева, що гілкується. На вигляд – це одна велика труба чи стояк. Він відходять труби опалення до кожної квартири. Розгалуження основної труби дає можливість встановити лічильник теплопостачання в окрему квартиру індивідуально. Окремо взятий мешканець багатоповерхівки платить лише за себе та свою квартиру. Горизонтальне розведення обов'язкове до встановлення у нових будинках або, за бажанням власників, у реконструйованих хрущовках та сталінках. У старих будинках встановлена ​​вертикальна розводка.


Горизонтальна променева розводка опалення


Однотрубна

При такому розведенні на радіаторах встановлюють спеціальні вентилі для випуску повітря. Вона вважається малоефективною щодо економії, при цьому вимагає підвищеної міцності елементів опалювальної системи. Прогрівання труб, радіаторів відбувається нерівномірно. Температура найдальшого радіатора, буде невисокою. У результаті в одних кімнатах буде спекотно, а в інших холодно. Використання цього способу з'єднання труб дає можливість заощадити на матеріалах, при цьому за енергоефективністю вона поступається іншим видам розведення труб. Її використання вигідне, якщо квартира має невелику площу.


Двотрубна

При горизонтальному розведенні труб цей вид пристрою опалення дає можливість ефективніше використовувати тепло. Остання батарея погано нагріватиметься, якщо не використовувати метод зворотного підключення (схема Тихельмана). Основний недолік - неможливо регулювати температуру окремого радіатора.


Променева

При променевому способі підключення до загальнобудинкової системи опалення мається на увазі, що на виході гарячої води від стояка або котла встановлюється спеціальне обладнання - розподільник. Розподільник є системою трубок, від якої відходять трубки меншим діаметром і приєднуються до радіаторів. Одна-дві трубки на батарею. Монтаж опалення при променевому розведенні труб складніший, але променева розведення дає можливість отримати максимальний рівень ефективності енергоспоживання. Батареї швидко нагріваються до заданої температури. За рахунок тоншого регулювання з'являється можливість економити.


Плюси і мінуси

Основним плюсом горизонтального розведення – це можливість встановити прилад індивідуального обліку на опалювальну систему конкретної квартири чи кімнати. За потреби можна встановити лічильник тепла на кожну батарею. Це дає можливість відокремити окремого власника від загальної системи. Економія досягатиметься тим, що власник платитиме виключно за свою квартиру, а не за інших мешканців чи енергію, що не дійшла до квартири. Керуючій компанії буде простіше відключити злісного неплатника від системи, не торкнувшись інших мешканців.


Якщо стався збій, в одному з радіаторів у сусідів виявилося повітря, то на наявність/відсутність тепла в іншій квартирі це не вплине. Перевагою є можливість заховати труби опалення під підлогою.


Мінус горизонтального розведення – вона встановлена лише у нових будинках. У деяких старих будинках її не можна зробити з технічних причин. На її встановлення потрібні кошти та згода всіх мешканців багатоповерхівки.


Вертикальна розводка

Вертикальна розводка є системою, в якій всі радіатори підключені між собою по черзі, один за одним. Вертикальна розводка встановлена у старих багатоповерхівках. Вона вважається застарілою, малоефективною, витратною. Тиск у системі не вистачає повноцінної циркуляції води, особливо на верхніх поверхах, тобто встановлюють насос. Вона погано працює при попаданні повітря у систему. На батареї доведеться встановлювати вентилі для випуску повітря із системи.


Вертикальна двотрубна розводка опалення


Види

Вертикальна розводка може бути однотрубною, двотрубною або променевою. За типом напряму з'єднання вони аналогічні тим, що використовуються при горизонтальному розведенні. Але є одна істотна відмінність - вид з'єднання, що використовується, обов'язковий по відношенню до всіх радіаторів в багатоквартирному будинку. При цьому однотрубна та двотрубна вважається найменш ефективною, оскільки будівля велика, така система опалення не забезпечує достатній рівень рівномірного розподілу тепла. Верхні поверхи замерзають, нижні – знемагають від спеки.


При подключении теплоснабжения через распределитель (лучевой вид) жильцы имеют теоретическую возможность установить приборы учета на каждую квартиру. На практике управляющие компании показания персональных приборов не учитывают, сумму ежемесячных платежей за тепло рассчитывают на основании показаний общедомового счетчика или по кубатуре отдельно взятой квартиры.


Переваги і недоліки

Головна перевага вертикальної системи – вона вже встановлена майже у всіх багатоквартирних будинках. До переваг можна віднести оплату тепла не за лічильником, а за квадратурою, що в деяких областях може бути вигідніше, ніж платити за приладом обліку.


Схеми та способи розведення опалювальних труб прості, але сам процес підготовки та виконання необхідних робіт вимагає знань, досвіду роботи з матеріалами, уміння розраховувати діаметр труб, кількість ребер радіатора, ухил, потужність. Самостійне встановлення системи опалення небажане. Спроба змінити в будівлі багатоповерхівки систему опалення без узгодження з іншими власниками та управлінською компанією вважається незаконною.


Возврат к списку