Що таке гідроудар і як його уникнути

Гідроудар відбувається в момент зіткнення потоку рідини з перешкодою, що виникла на його шляху. Навіть коротке, але різке підвищення тиску в системі опалення може призвести до неприємних наслідків. За статистикою, 60% усіх проривів трубопроводу відбувається через гідроудар, а 70% поломок бойлерів пов'язано з підвищенням тиску. А це ризик затоплення та псування майна.
Гідроудар

Цій серйозній проблемі можуть передувати клацання і стукіт, а також сторонній шум в трубах, що подають воду, що супроводжується характерним «гарчанням». Відбувається воно в місцях, де труби більшого розміру з'єднані з патрубками меншого перерізу.

Також до характерних прикладів виникнення подібних перешкод відносять різке перекриття запірної арматури, раптова зупинка насоса, повітряна пробка. Якщо на шляху потоку води, що рухається з певною швидкістю, виникає перешкода, його швидкість переміщення уповільнюється, а обсяг продовжує збільшуватися. Не знаходячи виходу, він формує зворотну хвилю, яка, зіштовхуючись із основною водною масою, підвищує тиск у системі. Іноді воно може досягати порога 20 Атм.

gidroudar2_ua.jpg

Для профілактики гідроудару рекомендується проводити такі роботи:

  • перевірка робочого стану запобіжного клапана, повітровідвідника та манометра;
  • регулярна перевірка тиску за мембраною розширювального бака;
  • тестування системи на наявність витоків та перевірка ступеня зношування труб;
  • відстеження положення вентилів запірно-регулюючої арматури на течію;
  • регулярна перевірка стану фільтрів, що затримують накип, пісок та частки іржі, при необхідності – прочищення та промивання елементів;
Одним із способів захисту від надлишкового явища є мембранний редуктор тиску. Він знижує тиск на вході до робочого рівня. Редуктор також може використовуватись у системах опалення для захисту водонагрівача від високого тиску. Тиск на виході регулюється та не змінюється при зміні тиску на вході.

Повернення до списку