Що таке фітінг? Види, розміри та призначення фітингів

При з'єднанні труб водопостачання, каналізації чи газових труб необхідні різні деталі, які такі з'єднання здатні забезпечити швидко та надійно. Найчастіше для цього застосовуються фітинги, так як у більшості випадків тільки вони можуть з'єднати труби різних типів. Звичайно, можна труби зварювати (металеві) або склеювати (пластикові), але такі види з'єднань ускладнюють розбирання чи ремонт трубопроводу у разі потреби. Тому будівельники при монтажі труб вважають за краще працювати саме з фітингами.

Фітинги Kan-therm


Фітингами називають невеликі деталі з різьбленням з обох кінців (і з зовнішньої, і з внутрішньої сторін), на які кріпляться труби. Слово ФІТІНГ («fit») – перекладається як припасування за розмірами. Фітінг використовується при створенні розгалужень, поворотах і при з'єднанні труб різного діаметру. Також в арсеналі водопровідників і сантехніків є обтискні фітинги без різьблення, які кращі і надійніші за фітинги з різьбленням, але вони коштують дорого, і використання їх обмежене фінансовими можливостями замовника.


Прес-фітинги

Крім конструктивних особливостей, відмінність і за матеріалами виготовлення, і за метою застосування. Завдяки фітингам весь трубопровід є злагодженою системою, всі елементи якої взаємозамінні. Конструкції трубопроводів можуть бути: будівельними, вимірювальними або запірними. 


Якщо фітинги виконані з якісних матеріалів, з'єднання будуть герметичні і надійні. Сьогодні на ринку сантехніки можна придбати різні фітинги без особливих проблем. Головне, щоб вони були якісними, але їхню якість може визначити лише фахівець.


Вони можуть бути різного призначення: куточок, відведення, штуцер, колектор, трійник, хрестовина або заглушка.


Фітинги виготовляють із чавуну, сталі, оцинкованого металу, латуні, нікелю, кріопластику та металопластику. Найбільш популярними є фітинги з оцинкованого металу.


Kan-Therm Steel оцинкована сталь


У них і термін експлуатації найбільший, і вони міцніші. І внутрішня, і зовнішня частини фітингу оцинковуються. Це захищає деталі від корозії.

 

Трохи менш популярні фітинги з пластику, які, втім, цілком підходять для з'єднання різного виду полімерних і металопластикових труб. Термін експлуатації таких фітингів досить довгий і коштують вони недорого. Виготовляються фітинги шляхом лиття або за допомогою зварювання основних робочих елементів.


Класифікація фітингів

Їх можна поділити на основні класи за призначенням:

- прямі, використовують такі фітинги при з'єднанні труб, що мають однаковий розмір;
- перехідні – для труб різного діаметру.


Прямі фітинги мають найпростішу конструкцію, тому що застосовуються для створення лінійних конструкцій. Вони є універсальними для труб однакового діаметра, головне – підібрати загальний розмір. Такі фітинги використовують у каналізаційних системах та при заміні стояків та труб. Що стосується муфт, то вони бувають перехідними та комбінованими. При їх встановленні також враховується діаметр.


Кутовими фітингами з'єднують труби, розташовані під кутом один до одного, кути можуть бути різними. Враховуючи це, куточки бувають гострі та напівкруглі. Все залежить від місця їх розташування.


Потрійними фітингами (трійниками) з'єднують одразу три труби. Це зручно, якщо кут їх з'єднання 45, або 90 градусів.


Четверті називаються хрестовинами, вони мають 4 входи, і ними з'єднують перехресний трубопровід.


Види фітингів

Щоб з'єднати поліпропіленові та металопластикові труби, монтажники користуються прес-фітингами. Також популярні під час роботи з такими трубами компресійні фітинги. Такі фітинги виготовляються здебільшого з латуні. Прес-фітинги бувають нерозбірними. Вони більш надійні та компактні, мають великий термін служби та не іржавіють.


Прес-фітинги


Прес-фітинги – це цангові вузли, які мають пластикові ущільнювальні вставки. Монтують їх за допомогою спеціальних прес-кліщів. За допомогою цього інструменту є можливість щільно і рівномірно обтиснути фітинг діаметром труби, щоб забезпечити герметичність з'єднання. Як писалося вище, вони виготовляються з латуні, що забезпечує тривалу експлуатацію, латунні фітинги не зазнають корозії та можуть витримати досить великі навантаження.


Інший варіант - компресійні фітинги, є розбірні з'єднання, конструкція яких має різьбове ущільнення: гайка нагвинчується на трубу і за допомогою кліщів щільно притискає з'єднання. Монтуються вони гайковим ключем. Ці фітинги досить популярні серед спеціалістів. Єдиний їх недолік - вони менш надійні, тому найчастіше застосовуються для створення тимчасових конструкцій.


Компресійні фітинги


На сьогоднішній день досить популярні поліпропіленові фітинги. Вони відносно тривалий термін експлуатації, хімічна інертність цього матеріалу дуже висока, він не боїться перепадів температур і тиску. Монтуються такі фітинги швидко. Поліпропіленові сполуки тривалий час зберігають первозданний вигляд, вони еластичні і пригнічують шуми та вібрації, які спостерігаються при проходженні через них швидкоплинних рідин. Сьогодні саме фітинги з поліпропілену популярніші, ніж мідні трубопроводи та з'єднання з цього матеріалу.


Поліпропіленові фітинги


Великим попитом користуються зварні фітинги або з різьбленням. Зварні фітинги відносно легко монтувати, але при їх монтажі потрібне спеціальне обладнання, що, з одного боку, надійніше, а з іншого – збільшується час та вартість монтажу. При створенні довготривалих конструкцій – це найкращий варіант. З'єднуються зварні фітинги за допомогою намотування на різьблення дроту та нанесення флюсу. Для цього використовуються спеціальні пальники, що нагріваються до потрібних температур.


Найдорожчі фітинги - роз'ємні, в їх складі є латунна частина, обтискне кільце і прокладки.


Дуже широко застосовують і так звані пуш-фітинги (обтискні фітинги, від слова push - натискати), які згадувалися вище. Вони мають свої переваги: вони надійні, прості при монтажі. Єдиний недолік - вони коштують відносно дорого, але якщо потрібно швидко створити міцне з'єднання - цей варіант підходить якнайкраще.


Сьогодні у будинках при монтажі опалення, стояків, водопровідної системи все частіше використовуються труби з металопластику. Якщо їх грамотно змонтувати та експлуатувати, вони будуть служити досить довго. Перш ніж приступити до монтажу труб, необхідно спочатку все розпланувати та підібрати матеріали та інструменти. Зайві з'єднання під час монтажу не є обов'язковими. Досвідчені спеціалісти знайдуть оптимальний варіант з'єднання.


Порада фахівця

Під час вибору фітингів звертайте увагу на якість матеріалів. Не варто заощаджувати, економія у цій справі може вийти боком. Якщо неправильно змонтовано систему опалення, пошкоджено зовнішній шар труб, недбало були зігнуті труби, незабаром вам доведеться здійснювати їх демонтаж та заміну. І це вже не кажучи про те, що погано з'єднані труби (результат нерозумної економії) можуть розійтися і влаштувати в квартирі або будинку справжнісіньку катастрофу.


Повернення до списку