Установка насоса в систему отопления: правила и хитрости

Встановлення насоса в систему опалення: правила та хитрощі

На що звернути увагу під час вибору циркуляційного насоса?
Основні параметри насоса: сила потоку теплоносія та гідравлічний опір, який долається ним під час створення напору. Але не варто брати "із запасом" - у занадто потужного насоса збільшиться споживана потужність, шум і прискориться зношування деталей. Оптимально, коли характеристики на 10-15% нижче за необхідні параметри, при менших значеннях напір теплоносія буде недостатнім. У багатьох сучасних системах опалення температура у приміщенні керується термостатичними кланами. При цьому підвищується гідравлічний опір та тиск у системі, що викликає шум. Вирішують цю проблему насоси із вбудованою електронікою, автоматично регулюючи перепади тиску при зміні кількості води.

Вибір місця врізання насоса в систему
Правильна робота насоса можлива за умови правильного визначення місця його врізання в трубопровід. Насос повинен змушувати воду циркулювати за системою опалення, забезпечуючи швидке просування води від котла до всіх батарей у будинку. Найпопулярніша схема підключення насоса, яка використовується на практиці:



В автономних системах опалення зазвичай встановлюють герметичні насоси з мокрим ротором бездроссельного типу. Дані моделі не потребують додаткового мастила деталей та заміни прокладок. Ці функції виконуються теплоносієм. Вода, що перекачується насосом, ще й охолоджує його елементи, а також забезпечує безшумне функціонування обладнання. Корпус бездросельного насоса виготовляється виробниками з чавуну, а ротор - із сталі або зносостійкого пластику. Пристрій, що не потребує інтенсивного обслуговування, здатний працювати протягом 20 і більше років.

Правила монтажу
У комплект будь-якого насоса входить інструкція від виробника, в якій докладно розписано його пристрій, принцип роботи та правила монтажу. При самостійній установці дуже важливо вибрати правильну позицію насоса щодо горизонту: вал електродвигуна повинен розташовуватися строго горизонтально, інакше можуть утворитися повітряні пробки, які залишать підшипники без мастила та охолодження, що призведе до швидкого зношування деталей та швидкої поломки насоса. До речі, на корпусі насоса є стрілка, за напрямом якої повинен рухатися теплоносій у системі.



Необхідність фільтрації води
Перед насосом обов'язково потрібно встановити грязь, який фільтруватиме теплоносій. Грязевик затримує частинки, які можуть зруйнувати крильчатки та підшипники всередині насоса – пісок, окалини та інші забруднення, що потрапили у воду. Так як діаметр врізки для монтажу насоса має невеликий розмір, можна використовувати звичайний фільтр грубої очистки. Зверніть увагу, що барило, що служить для збору різних суспензій, направляють вниз. Перебуваючи в такому положенні, фільтр не стане на заваді циркуляції води. При частковому заповненні барило не втратить можливості пропуску теплоносія.

Розташування насоса в контурі опалення
Всі сучасні моделі насосів можуть однаково добре працювати і на подачі і на звороті, насос можна врізати в будь-яку частину опалювального контуру. Однак, тривалість служби підшипників та пластикових деталей насоса залежить від температури теплоносія. Тому краще всього врізати насос на зворотній стороні після розширювального мембранного бака перед котлом.



Навіщо потрібний байпас?
Носос безпосередньо залежить від електрики та при його відключенні система опалення повинна залишитися працювати в режимі природної циркуляції. Для цього необхідно зменшити опір у контурі за рахунок зменшення кількості вигинів та поворотів, а також використання як запірної арматури сучасних кульових кранів. У відкритому стані просвіт у кульовому крані збігається з діаметром труби.



Циркуляційний насос краще встановлювати на байпас, який можна відсікти кульовими кранами. Таке розташування дозволяє провести діагностику, ремонт або заміну насоса без зупинки системи опалення будинку.
  
Електричне підживлення
Если система отопления работает по принципу принудительной циркуляции, то при отключении электричества насос должен продолжать работать от резервного источника питания. В этом случае рекомендуется устанавливать источник бесперебойного питания с которым система сможет работать несколько часов. Если ситуация не критическая, то этого времени должно хватать для устранения причины обрыва электроэнергии.



Підключаючи резервне живлення для насоса важливо пам'ятати, що на джерело резервного живлення не повинні потрапляти волога або конденсат, крім того, не можна допустити контакту силового кабелю з трубами, корпусом або двигуном насоса. І не забудьте заземлення!

Запуск насосу
После завершения монтажных работ система заполняется водой, после этого необходимо удалить воздух путем открытия центрального винта, расположенного на крышке корпуса насоса. Появившаяся вода будет сигнализировать о полном удалении воздушных пузырьков из устройства. После этого насос можно запускать в работу.

Возврат к списку