Від правильного вибору радіатора і його грамотного розміщення в житло залежить ефективність опалення взимку. При виборі треба спиратися на деякі правила і принципи, які ми розглянемо в даній статті.
Вибором місця під розміщення радіатора опалення в житло займається фахівець-тепловик, якщо ми говоримо про квартиру. Він розрахує необхідну потужність, яку повинен забезпечити опалювальний прилад, і підбере оптимальне місце під його розміщення. Найчастіше в квартирах опалювальні прилади розміщують під вікнами, що є найбільш правильним рішенням, далі ми пояснимо, чому. У заміському будинку також бажано дотримуватися іменного такого ж розміщення батарей під вікнами.
Чому радіатори потрібно розміщувати під вікном біля підвіконня? Причина проста для тих, хто володіє фізикою на рівні шкільного курсу. В оселі потрібно обігрівати найхолодніше місце, а таким є саме вікно. Які б товсті і теплоізолюючі склопакети не були встановлені, все одно вікно буде холодніше стіни, тому що опір теплопередачі у склопакета буде мінімум в два рази більше. Батареї прогрівають холодне і щільне повітря біля вікна, воне стає легше і піднімається вгору і так до тих пір, поки не буде прогріте все приміщення в результаті конвективного руху теплих мас повітря.
Якщо радіатор поставити не під вікном, то холодне повітря буде довше прогріватися. Якщо поруч розташоване ліжко, диван або журнальний столик, то відвідувачам буде некомфортно, тому що холодне повітря буде накопичуватися внизу. Холодне повітря повинне прогріватися і підніматися вгору, що досягається тільки розміщенням радіатора біля вікна. Таке розміщення радіаторів також запобігає запотіванню вікон, тому що вісушує і нагріває повітря біля вікна.
Іноді при великій площі скління, наприклад при установці французьких вікон, радіатор опалення перед ними буде виглядати безглуздо. В такому випадку щоб зберегти естетичну красу вікон і інтер'єру, використовуйте замість звичайного радіатора водяний конвектор, замаскований у підлозі. Обогрев помещения он обеспечит ничуть не хуже обычной батареи.
На першому місці стоїть розміщення радіатора біля вікна. Але для великої кімнати однієї батареї може бути недостатньо, і встановлюється ще одна на додаток до вже наявної під вікном. Це особливо актуально для кутових квартир або ж якщо одна з кімнат має дві суміжні зовнішні стіни. В такому випадку ще один радіатор встановлюють в холодному кутку.
• Часта помилка при монтажі батарей — їх розміщення під широким підвіконням, яке буде перекривати конвективним повітряним масам шлях угору. Якщо з підвіконням нічого не зробити, а батарею все-таки потрібно тут помістити, то виконайте в підвіконні вентиляційну щілину, щоб опалювальний прилад міг нормально нагрівати холодне повітря біля вікна.
Встановлений на батарею декоративний екран повинен містити достатню кількість вентиляційних осередків, щоб радіатор працював ефективно.
• Якщо балкон суміщений з кімнатою і при цьому було знесене підвіконня, то встановити батарею буде нікуди. Переносити її на балкон заборонено правилами. Тому залишиться тільки встановити радіатор на сусідню стіну, а балкон обладнати електричними конвекторами для прогріву.
• Якщо ви плануєте облаштувати біля підвіконня кухонну стільницю або встановити поруч раковину, подбайте, щоб не був перекритий радіатор опалення. Зробіть вентиляційний зазор на підвіконні і згодом оформите його як заманеться.
• Не накривайте щільними шторами радіатор опалення, щоб не перешкоджати руху теплових мас. Штори можна підняти і завісити, щоб радіатор залишався відкритим.
Теплова потужність радіатора, або, іншими словами, його розмір повинен бути ненабагато менше підвіконня, щоб забезпечувався хороший прогрів приміщення. Вважається, що оптимальна потужність радіатора опалення вибирається виходячи з того факту, що 1 КВт корисної потужності припадає на 10 кв.м житла. Велика потужність на 10 кв.м може знадобитися в тих випадках, якщо в приміщенні більше одного вікна, радіатори приховані екраном або вікна квартири дивляться на північну сторону. Іноді краще перестрахуватися і поставити більш габаритний, а значить, і більш потужний радіатор, щоб був запас по тепловій потужності.
Вибирайте радіатор опалення з розумом, беручи до уваги такі фактори, як площа кімнати, кількість вікон, кутова це квартира чи ні та ін Намагайтеся не накривати батарею щільними шторами, не встановлюйте екран з малими зазорами не ставте поряд меблі та інші габаритні предмети, які можуть перешкоджати конвективному теплообміну, тобто виконанню батареєю своєї основної функції.